Baykan Gürses Özdağ ile telefon bağlantısı

Bugün Kanal SIM’de Baykan Gürses Özdağ ile günün gelişmelerinin nabzının tutulduğu Haber Ajansı’na telefon konuğu oldum. Üniversitelerimize LYS sonuçlarına göre giriş yapan Türkiyeli öğrencileri konuştuk. Kamuoyu kontenjanların niye boş kaldığı sorusuna odaklandı.

Özetle, devletin ve üniversitelerimizin daha fazla öğrenci çekebilmek için ne yapmaları gerektiği üzerinde durdum. Gittikçe kızışan rekabet ortamında daha çok çalışmamız gerekiyor. Sadece lafla eğitimi lokomotif sektöre dönüştüremeyiz. Ekonomimizin can damarı olan bu sektöre ilişkin ciddi çalışmalara imza atmaamız gerekmekte. Yurtdışında devletin halka ilişkiler çalışmaları yapması gerekiyor. Öğrenci sayısının kendiliğinden artması gibi bir durum söz konusu olamayacağından, devletin halkla ilişkiler çalışmasına yoğunlaşması ve koordinasyonu sağlaması büyük önem taşıyor. Bir başka önemli nokta ise Kıbrıs’ta okuyan üniversite öğrencilerinin mezun olduktan sonra bizim birer elçimiz olarak ailelerine ve çevrelerine Kıbrıs’taki üniversite yaşamına ilişkin pozitif dönüt vermelerinin önemi. Çünkü eğitimin malzemesi insandır ve eğitim kalitesinden tutalım da sosyal yaşama ve öğrencilere sunulan barınma ve ulaşım gibi hizmetlere kadar pek çok alanda üniversite öğrencisi gençlerin el üstünde tutulması gerekiyor.

Biz maalesef gerekli koordinasyonu ve siyasi iradeyi geliştiremediğimiz için rekabet ortamında avantajlı olduğumuz alanlarda dahi kendimizi yeterince ifade edemiyoruz. Örneğin güvenli yaşam konusu. Her yıl Türkiye basınında Kıbrıs’ın güvenli bir yer olmadığı, öğrencilerin kumarhane batağına düştüğü gibi yayınlara rastlıyoruz. Halbuki tam aksine, Türkiye’deki ve dünyanın diğer ülkelerindeki üniversite şehirlerinden çok daha güvenli bir yaşam alanı sunuyoruz öğrencilere Kıbrıs’ta.

Bir diğer önemli nokta ise Eğitim Bakanı’nın sabah katıldığı programdaki iddialı sözleri idi. Bakana göre öğrenci sayısında artış varmış ve gayet iyi bir düzeye erişmişiz. 3 yıl önceyle kıyaslandığında hala ülkemize gelen öğrenci sayısında büyük bir düşüş var. Sn. Bakan’ın sayısı 3 yıl öncesinin de üstüne çıkarmak için çok çalışması ve toplumu motive etmesi gerekiyor

Eklemeyi de ihmal etmedim. Demagoji yapmak veya küçük siyasi hesaplarla bu konuyu ele almak hiç doğru olmayacaktır. Söz konusu olan ülkenin geleceğidir ve hep birlikte, kafa kafaya vererek öğrenci sayımızı artırmak için toplumsal kararlara imza atmalıyız. Barınma ve ulaşımın pahalılığının yanı sıra özellikle sosyal alanda Türkiyeli öğrencilerin yaşadığı sıkıntılar var. Türkiye-Kıbrıslı tartışmaları, tepkisel çıkışlar maalesef ekonomimizi de olumsuz yönde etkiliyor. Bu konuda toplumsal çıkarı ön planda tutarak Kıbrıs’ı Türkiyeli öğrenciler açısından bir cennete dönüştürebilmemiz gerekiyor.

Bakan’ın yaklaşımını program esnasına öğrendim ve şaşırdım doğrusu. Felsefesi şükran edebiyatına ve biat kültürüne dayanan mevcut iktidar, “en doğrusunu Türkiye bilir” mantığıyla her konuda olduğu gibi üniversitelerimize gelecek öğrenci sayısına ilişkin olarak da sanki Türkiye’den birileri bir düğmeye basacak ve öğrenci sayımız artacak gibi davranmamalıdır. Pasif değil aktif olmalıyız bu konuda. Çok çalışmalıyız…

Böylesi önemli bir konuda benimle telefon bağlantısı yapmayı düşünen ve toplumla düşüncelerimi paylaşmama fırsat yaratan sevgili Baykan Gürses Özdağ’a teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s