Nazar ile keyifli sohbet…

Dün sabah Ada TV’de Günaydın Ada programında Nazar Erişkin ile güncel konuları değerlendirdik.

Üzerinde durduğumuz ilk konu diyalog ve değişim oldu. Bu konuda ülkenin fotoğrafını çektik. Maalesef iktidar meclise çalışanların haklarını ve ülkedeki ekonomik yapıyı doğrudan ilgilendiren yasalar sevk ediyor ancak diyalog ve uzlaşı kültürünü tamamen göz ardı ediyor.

Ekonomik krizi aşmak için her kesimin elini eşit şekilde taşın altına koyması gerekiyor. Bu bağlamda iş çevreleri ve sendikalar da krizi aşmak ve güçlü bir ekonomi yaratmak için değişim konusunda açık kapı bırakmak, değişimi desteklemek durumundadır. İktidar diyalogu tamamen gözardı ederken muhalefetin bu süreçte ne yapacağı ise dikkatle izleniyor. Muhalefet popülizm tehlikesi ile flört halinde. Bazı partiler geleceği hiç düşünmeden popülist bir yaklaşımla değişim karşıtlığını kışkırtan bir tavır içerisinde. CTP, sendikal platformun eylemlerini destekleme kararı aldı ve geçtiğimiz Cuma günü ortak bir bildiri yayınlandı. CTP 41 yıldır yaptığı gibi halkın içinde olacak, halkla kol kola dayatmalara karşı çıkacak. Buradaki ince çizgiyi görebilmek gerekiyor. CTP kuru kuruya bir karşıtlık paradigması ile değil halkın katılımıyla gündeme gelecek bir değişimin yapıcı önerilerle birlikte kotarılabilmesi için demokratik tartışma kültürünü sonuna kadar devam ettirecek.

Ben sendikaları çok iyi anlıyorum. Onlar misyonlarına uygun hareket ediyorlar. Temsil ettikleri kesimlerin haklarını sonuna kadar korumak istiyorlar. Kıbrıs Türk siyaseti bu süreçte fonksiyonunu ne kadar yerine getirebilecek? Esas soru budur. Eylemlilik ortamında marjinalleşmeden yapıcı bir içerikle tüm halkın gelecekten umutlu olabileceği yeni bir beyaz sayfa açılabilmesini sağlayabilecek mi siyaset? CTP’de bunu başarabilecek birikim ve kapasite vardır…

Tüm bunların yanı sıra siyasal yaşama dair gözlemlerimi de paylaştım programda. Nazar arkadaşıma beni konuk ettiği için teşekkür ederim. Gençler ister konuk olsun ister program yapımcısı, hayata bir başka pencereden bakıyor, birbirlerini daha iyi anlayıp bir sinerji yaratabiliyor. O ortak pencerenin hiç kapanmamasını dilerim.

Yarın sabah Kanal T’de benzer bir içerikle Günaydın Kıbrıs diyeceğiz Çiğdem Aydın’la birlikte. Bekleriz…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s