Milletvekili maaşları düşürülsün mü?

maliyeKamuda yetkili sendikalarla yapılan protokol görüşmelerinde gündeme gelen yüzde 16 ile 41 arasında değişen artış taleplerini geleceğimiz olan çocuklarımız açısından büyük bir talihsizlik olarak algılıyorum. Bu durum, Güney’de olup bitenlere rağmen, kamu çalışanlarının duygu ve düşünceleri ile de çelişmek pahasına, söz konusu taleplerde bulunan sendika yöneticilerinin varoluş mücadelemize bakışını anlamak bakımından hassasiyetle değerlendirilmelidir. Maliye Bakanımız Sayın Zeren Mungan’ın siyasilerden maaş kesintisi taleplerine karşı buna hemen hazır olduğunu belirtmiş olmasını ise tam bir yurtseverlik örneği olarak tarihe not düşmenin yerinde olacağı kanaatindeyim.

2007’de 556 milyon Euro bütçe fazlası veren Güney’de, 2008’den itibaren bütçe açığı artarak 2012’de 1.139 milyar Euro ile milli gelirin yüzde 6,4’sına ulaştı. 2011 yılında 12.778 milyar Euro tutarındaki kamu borçları milli gelirin yüzde 71,5’ine tekabül ederken 2012’de 15.350 milyar Euro borç ile bu oran yüzde 86,6’ya çıktı. Bu artış, Euro Bölgesi’nde İspanya’dan sonraki en yüksek kamu borç stoku artışıydı. Buna bir de Yunanistan’daki borç krizine bağlı bankalar krizi eklenince, Euro Bölgesi’nden çıkarılmamak için Kıbrıslı Rumlar geçtiğimiz yıl Troyka ile bir borç programı imzalamak durumunda kaldı.

Troyka ile varılan üç yıllık anlaşmaya göre 2016 yılına kadar 1) bankacılık sektörünün güçlendirilmesi, 2) bütçe açığının program sonuna kadar yüzde 4’e düşürülmesi ve 3) yapısal reformlarla kamu personel giderlerinin yeniden düzenlenmesi ve hizmet sektörlerinin önündeki engellerin kaldırılması sayesinde makroekonomik dengenin tesis edilmesi, rekabet gücünün yükseltilmesi, sürdürülebilir ve dengeli bir büyümenin sağlanması hedefleniyor.

Bu kapsamda Güney’de hızla bankacılık sektörüne ilişkin radikal kararlar alınırken özelleştirme programı da hazırlanıp yürürlüğe sokulmuş durumda. Bütçe açığını azaltmak için ise ilk adım 2014 bütçesi hazırlanırken atıldı. Geçtiğimiz Aralık ayında Temsilciler Meclisi’nde onaylanan 2014 bütçesinin harcamalar kalemi, 2013 bütçesine göre yüzde 10 azaltılarak 5,6 milyar Euro olarak belirlendi. Gelirler ise 2013 bütçesine göre yüzde 5,5 oranında azalarak 6,6 milyar Euro olarak hesaplandı.

2014’te bütçe açığının milli gelirin yüzde 5,4’üne düşeceği öngörülüyor. Troyka’dan alınan krediler nedeniyle 2013 yılında milli gelirin yüzde 114’ü düzeyinde olan kamu borçlarının ise 2014 yılında yüzde 123 oranına çıkması beklenmekte. 2014 yılında Kıbrıslı Rumlar 2013’e oranla yüzde 13 artışla kamu borçları için 782 milyon Euro ödeyecek.

2014 yılında kamu maaşlarında 2013’e oranla yüzde 1,5 kesintiye gidilecek. Güney yönetimi, 2014’te, kamu maaşları için 2.563 milyar Euro ödeyecek. 2013’te bu miktar 2.605 milyar Euro idi. 2013’te 962 milyon Euro olan sosyal yardım harcamaları program döneminde yüzde 13 azaltılarak 836 milyon Euro’ya düşürülecek. 2014’te vergi gelirlerinin yüzde 4,4 artarak 2 milyar Euro’ya çıkması öngörülüyor.

Temsilciler Meclisi’nde bütçe görüşmeleri devam ederken, kamuda örgütlü sendika ile hükümetin vardığı anlaşmaya göre vardiya ödenekleri ilave yüzde 10 azaltılarak 2014 yılında yüzde 15’in üzerinde bir indirim sağlandı. Anlaşma aynı zamanda gece vardiyası ödeneklerinde de yüzde 15’in üzerinde bir kesintiye imkân tanıdı. Kamuda hafta içi ek mesai ödemeleri tamamen kaldırıldı. Pazar günleri için ise ek mesai oranı 2,0’dan 1,3’e düşürüldü. Yine bu kapsamda, 2013’te 163 bin 164 Euro olan Güney’deki Başkanlık Bütçesi’nde yüzde 42,38 kesintiye gidildi. Temsilciler Meclisi’nin bütçesindeki kesinti nedeniyle ise milletvekili maaşları 6 bin 611 Euro’dan 4 bin 100 Euro’ya düştü.

Çözüm müzakerelerinin gündemde olduğu bugünlerde, Güney’dekine paralel bir planlama ile Kuzey’de de önümüzdeki birkaç yıl içinde bütçe açığının yüzde 4 seviyelerine düşürülmesi, yapısal reformlarla makroekonomik dengelerin tesis edilmesi ve tamamı Türkiye Cumhuriyeti’ne olan dış borçların ödenmesinin Kıbrıs sorununun çözümü sonrasına bırakılarak sadece iç borçların raptı zapt altına alınması sağlanabilmelidir. Ancak bu sayede gerçek manada eşitliğe dayalı bir federal çözümden söz etmek ve olası bir çözümün ardından iki tarafın işbirliği ile Kıbrıslıların ekonomik egemenliği birlikte devralabileceği koşulları oluşturmak mümkün olabilecektir.

Kıbrıs sorunundan bağımsız olarak da Kıbrıslı Türklerin Türkiye’ye mali bağımlılığının ortadan kaldırılması ve demokrasimizde büyük tahribat yaratan vesayet olgusunun tarihe gömülmesi adına bu yola baş koyma ihtiyacımız vardır.

Bir Milletvekili olarak geleceğimiz olan çocuklarımız için toplumsal uzlaşı ile bu çerçevede bir programın hazırlanmasına her türlü katkıyı yapmaya hazır olduğumu ve Güney’deki milletvekili maaşlarından yapılan yüzde 38’lik kesintinin de ötesinde yüzde 50 oranındaki bir kesintiye dahi gönül rahatlığıyla onay vereceğimi kamuoyu ile paylaşırım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s