Yıldızlı belediyeler…

imageYaklaşık bir ay sonra 29 Haziran’da yerel yönetim seçimleri var.

CTP, çözüm ve AB vizyonu olan özgürlükçü sol bir parti olarak bu seçimlere iddialı hazırlanıyor. 43. yaşında hükümetin büyük ortağı olarak halka hizmet veren CTP, Kıbrıslı Türklerin özne olma istencini en kitlesel şekilde temsil eden, ülkedeki sorunların diyalog ve katılımcılık esasına bağlı bir biçimde çözüme kavuşturulmasını öngören, yapısal sorunların çözümünü köklü yapısal dönüşümlerde gören bir parti…

28 Temmuz Erken Genel Seçimleri öncesinde halkımıza cazip yaşan alanları vaat ederken merkezi devlet / hükümet düzeyinde atılması gereken adımları ve yerel yönetimlerde “yerinden yönetim” ilkesinin önemini Akıl Defteri’nde açıklamıştık.

Ülkemizde belediyeciliğe vizyon kazandıran CTP’nin yerel yönetimlerdeki iddiası bu alanda hizmetle belediyelerin mali durumunu bir arada değerlendirebilmesinden kaynaklanıyor. Bilhassa 1994 sonrasında gündeme gelen örnek ve başarılı belediye yönetimlerimizin yanı sıra 2008’de gerçekleştirilen yerel yönetimler reformu CTP’nin bu alanda neler yapabileceğinin göstergesidir.

29 Haziran’da daha fazla belediyeyi örnek ve başarılı belediyeye dönüştürmek istiyoruz.

Elimizi taşın altına koyup batan pek çok belediyeleri devralmak ve düzlüğe çıkarmak arzusundayız.

Tüm belediyelerimizi şeffaflık, denetlenebilirlik ve hesap verebilirlik ilkeleri ışığında yöneteceğiz. Daha çok yurttaşımızın bu anlayışla yönetilecek belediyelerde yaşamayı hak ettiğini düşünmekteyiz.

Yerinden yönetim için gerekli adımları gerek merkezi devlet düzeyinde gerekse de belediyelerde atabildiğimiz oranda ülkemizde yaşayan tüm bireylerin daha fazla siyasi yetkiyle donanacağını, katılımcı demokrasinin gelişeceğini ve ülke gelirlerinin daha rasyonel kullanımının söz konusu olacağını öngörmekteyiz.

Son dönemde CTP’ye ait olmayan belediyelerde yaşanan çöküş halkımızın mağduriyetine sebep olmuştur. Bize düşen bu çöküşün tesadüfi olmadığını açıklamak, nedenleri üzerinde durmaktır. Uzun yıllar boyunca kötü yönetilen ve ilkesizliğin kurbanı olan belediyeleri düzlüğe çıkarabilmek için 29 Haziran bir fırsattır. Çağdaş bir vizyona bağlı belediyecilik konusunda üst düzey bir farkındalığa sahip olan halkımızın bu fırsatı iyi değerlendireceği kuşkusuzdur. Partimize duyulan güven bize daha çok çalışma sorumluluğunu yüklemektedir. Belediyelerimizdeki sorunları bilen ve çözüm önerileriyle 29 Haziran’da bu belediyeleri yönetmeye talip olan nitelikli belediye başkanı ve belediye meclis üyesi adaylarımız vardır. Hükümetin hazırlamış olduğu 2. Yerel Yönetimler Reformu da tüm belediyelerin mali ve idari yönden daha iyi yönetilebilmesine imkân tanıyacak önemli bir çalışma olarak kamuoyu ile paylaşılmıştır. Bu çalışma ile CTP’nin yıldızlı belediye başkanı ve belediye meclis üyesi adayları bir arada düşünüldüğünde, zor durumda olan belediyelerin düzlüğe çıkarılması konusunda 29 Haziran’ın önemli bir eşik olacağı kuşkusuzdur.

CTP, 29 Haziran Yerel Seçimleri sonrasında üstleneceği tüm belediyelerin hangi ilkelerle yönetileceğini propaganda süresi boyunca halkımızla paylaşacak ve daha fazla yurttaşımızın yıldızlı belediyelerde yaşama şansını yakalaması için halkımızla bir kez daha bütünleşecektir.

29 Haziran sonrasında kazanacağımız tüm belediyelerin sürdürülebilir mali yapıya sahip olması için gerekli dönüşüm programlarını hızla hazırlayacağız. Hizmet odaklı belediyeciliği yaygınlaştıracağız ve altyapı projelerine önem vermeye devam edeceğiz. Kentsel yaşam kalitesini ve herkese eşit hizmet ilkesini gözeteceğiz. Kadın dostu yenilikçi kentler yaratacağız. Güvenli bir ortamda, sağlıklı, yaşanabilir koşullarda yaşamak tüm yurttaşlarımızın hakkıdır.

Kültür ve sanat faaliyetlerine önem veren belediyecilik anlayışımızı yeni belediyelerde de yaşama geçirmek arzusundayız.

Belediyeler arası işbirliğine, sivil toplumla ilişkilere ve uluslararası işbirliklerine verdiğimiz önem doğrultusunda tüm belediyelerimizi gerçek birer idari yönetim birimine dönüştürmek, kurumsallaşmalarını sağlamak ve etkinliklerini artırmak gibi büyük bir sorumluluğumuz vardır.

Sözün özü; belediyecilik hizmet işi, hizmet bizim işimiz!

26 Mayıs 2014, Yenidüzen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s