Cep telefonları cep yakıyor!

1 Eylül’deki “Üst Kurulların Önemi” başlıklı yazımın son iki paragrafı şöyleydi:

“BTHK’nın 15 Temmuz’da aldığı sonlandırma ücretlerinin düşürülmesi kararıyla kısa sürede cep telefonu faturalarında ciddi düşüşler yaşanacaktır. Sektörün yüzde 70’ini elinde tutan operatörle diğer operatör arasındaki konuşmaların ücreti düştükçe küçük operatör indirimli kampanyalar başlatabilecek ve rekabet ortamı gelişecektir. Bundan faydalanacak olan ise yurttaşlar olacaktır. Artık, ‘neden Türkiye’de 30 TL’ye sunulan aynı hizmet bizde 150 TL?’ diye hayıflanmaktan kurtulacağız…

Bu güzel örnekten hareketle en kısa zamanda siyaset eliyle ekonomik kaynaklara ulaşma çılgınlığının yurttaş baskısı ve değişim siyaseti eliyle tarihin çöplüğüne gömüleceğine dair inancın bir de Cumhurbaşkanlığı seçimi bahanesiyle azalmamasını dilerim”.

gsm3_mobil
Mobil Sonlandırma Ücretleri

BTHK’nın “Avrupa’daki Çağrı Sonlandırma Ücretleri (Ocak 2014 itibarıyla)” Raporu’na göre mobil ses çağrı sonlandırma ücretlerinde AB ortalaması 1.92 € Cent/Dakika olarak gerçekleşmiş, geçtiğimiz döneme göre (Temmuz 2013 – 2.22 € Cent/Dakika) %13 düşüş olmuştur. Sabit şebekelerdeki çağrı sonlandırma ücretlerinde ise AB ortalaması 0.47 € Cent/Dakika olarak gerçekleşmiş, geçtiğimiz döneme göre (Ocak 2013 – 0.60 € Cent/Dakika) %21,7 düşüş yaşanmıştır.

Sabit Şebeke Ücretleri
Sabit Şebeke Ücretleri

Bu veriler ışığında, BTHK, 06/2012 sayılı Elektronik Haberleşme Yasası’ndaki “tüketici hak ve menfaatlerinin korunması ve gözetilmesi” sorumluluğuna istinaden sabit ve mobil şebekelere ilişkin çağrı sonlandırma ücretlerini yeniden belirlemiştir.

gsm1
BTHK Sonlandırma Ücretleri

Bu kararla 2,60 kr/dk olan sabit şebeke sonlandırma ücretlerinin 1 Ağustos 2014’te 1,75 kr/dk’ya, 1 Ocak 2015’te 1,05 kr/dk’ya ve 1 Temmuz 2015’te de 0,34 kr/dk’ya düşürülmesi öngörülmüştür. 10,40 kr/dk olan mobil sonlandırma ücretlerinin ise 1 Ağustos 2014’te 7,00 kr/dk’ya, 1 Ocak 2015’te 5,03 kr/dk’ya ve 1 Temmuz 2015’te de 3,05 kr/dk’ya düşürülmesi Kurul tarafından karar altına alınmıştır.

Sonlandırma ücreti ya da ara bağlantı ücreti, sektördeki farklı aktörlerin birbirleri arasındaki konuşmalarda diğer operatöre ödemek durumunda oldukları miktarı belirler. Bir başka deyişle, bir GSM operatörünün abonesi bir diğer GSM operatörünün abonelerine arama gerçekleştirdiği zaman operatörler birbirlerine ara bağlantı ücreti uyarınca ödeme gerçekleştirir. Cep telefonu kullanıcılarına uygulanan tarifeler de bu ücretten ciddi şekilde etkilenir.

GSM operatörleri tarafından tarifeler belirlenirken en önemli faktör kuşkusuz rekabettir. Temmuz 2014’te 10,40 kr/dk olan diğer operatöre ödenen sonlandırma ücreti BTHK tarafından tedricen 1 Temmuz 2015 itibarıyla 3,05 kr/dk’ya düşürülürken, pazar payını artırmak isteyecek GSM operatörü tarifelerinde ciddi indirimleri gündeme getirme imkânına erişmektedir.

Bu konuda BTHK üzerine düşeni ziyadesiyle yapmıştır. Top şimdi GSM operatörlerindedir!

Burada halkın oylarıyla seçilmiş ve yurttaşlarımızın bu hizmetten daha uygun fiyatlarla yararlanmasını gözetmesi beklenen siyasilere önemli görevler düşüyor.

Sonlandırma ücretlerindeki düşüşe rağmen mevcut GSM operatörlerinin tarifelerini gözden geçirmemesi durumunda rekabet unsurunu güçlendirmek için yeni oyuncuların piyasaya girmesi yönünde siyasi irade sergilenmelidir.

Sonlandırma ücretlerinde hali hazırda yüzde 30’un üzerinde indirime gidilmiş olmasına rağmen geçtiğimiz günlerde “sözleşme gereği 6 ayda bir enflasyon oranı ışığında tarifeler gözden geçirilir” denilerek ilgili bakanlık tarafından azami tarife ücretleri yüzde 10 oranında artırılmıştır.

Günün sonunda yurttaşların faturaları yüzde 10 kabarırken GSM operatörleri hem BTHK’nın sonlandırma ücretleriyle ilgili yüzde 30’un üzerindeki indiriminden hem de ilgili bakanlığın onayıyla tarifelerdeki yüzde 10’luk artıştan ciddi anlamda kazançlı çıkmıştır.

Durum en hafif deyimle vatandaşın aleyhine gelişmektedir.

İlgili yetkililerin mevcut GSM operatörleri ile ilişkileri mercek altına alınmalı ve halk yararı gözetilerek sözleşmelerin gözden geçirilmesi dâhil olmak üzere birtakım ciddi kararlar üretilmelidir. Üçüncü operatörü davet etmenin zamanı gelmiştir.

3 Kasım 2014, YeniDüzen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s