“Siyasi çıkar uğruna bilgi toplumu olmaktan uzaklaştırılıyoruz”

CTP Haspolat Meslek Lisesi’nde apar topar açılan İlahiyat Bölümü ile ilgili açıklama yaptı…

Eğitim Bakanlığı müsteşar, müdür ve uzmanlarının dün Haspolat Meslek Lisesi’ne gidip yerinde değerlendirme yaptığı kaydedilen açıklamada, bu durum “15 Kasım törenlerine katılacak TC yetkililerine ‘talimatlarınızı ve beklentilerinizi yerine getirdik’ mesajı vererek şirin görünme” olarak yorumlandı.

Açıklamada, bu uygulamanın hiçbir şekliyle eğitim bilimi ilkeleriyle bağdaşmadığı ve yanıtlanması gereken sorular bulunduğu belirtilerek, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst’ün şu sorulara cevap vermesi istendi:

“İlahiyat Bölümü neden açılıyor? İlahiyat Fakültesi kurulduğuna göre Kıbrıs Türk toplumunun lise düzeyinde İlahiyat Bölümü’ne ihtiyacı var mıdır? Bu bölümden mezun olan öğrenciler, hangi mesleğin yeterliliğini kazanmış olacaklar? Bu bölüme kayıt yaptıracak olan öğrenciler hangi yönlendirmelerle bu bölüme kayıt olacaklar? Bu bölümle ilgili bir ihtiyaç analizi yapıldı mı? Bu bölüme kaç öğrenci alınacak? Kayıtlara ihtiyaç fazlası öğrenci başvuru yaparsa seçim nasıl olacak? Bu bölümdeki öğrenciler; hangi öğretim programı ve ders kitabını okuyacaklardır? Niye bu bölüm, öğretim yılının ortasında açılıyor? Eğitimde böyle bir uygulama var mı? Neredeyse yarı dönemi okumayan ya da başka alanlarda okuyan ilahiyat bölümü öğrencilerinin denklik işlemleri nasıl olacak? Bu bölümde ders verecek öğretmen nitelikleri nelerdir? Bu öğretmenler ülkemizde mevcut mudur…”

Haberin tümü: HABER KIBRIS – CTP:”Siyasi çıkar uğruna bilgi toplumu olmaktan uzaklaştırılıyoruz”.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s