Küreselleşmenin Kıbrıs’a yansımaları

1980’lerde yaşanan ekonomik sorunlar, milliyetçiliğin yükselmesi, 1985’ten sonra açıklık ve yeniden yapılanma ilkeleri diye de bilinen Glasnost – Perestroyka derken, Sovyetler Birliği dağılır. 9 Kasım 1989’da Berlin Duvarı yıkılır. 3 Ekim 1990’da Almanya yeniden birleşir. İletişim ve bilgi çağı başlamıştır artık!

Kıbrıs Cumhuriyeti 4 Temmuz 1990’da AB üyeliğine başvurur. 17 Ocak 1991’de Körfez Savaşı patlak verir. 25 Şubat 1991’de Varşova Paktı’nın feshiyle Doğu Bloku dağılır ve ABD tek süper güç olur. AB’nin güçlü bir ekonomik ve politik birliğe dönüşmesi için çabalar yoğunlaştırılır ve küreselleşmenin en somut adımları atılır. Bu arada Türkiye halen Körfez Savaşı ve Irak İşgali’nin ağır ekonomik yükü ile cebelleşmektedir.

2000’li yıllarla birlikte küreselleşme almış başını gitmektedir. Türkiye, kaybettiği 10 yılın acısını çıkarırcasına hızla yeniden yapılanmaya başlamış, Kıbrıs’ta eskinin mirası olan “işgalci” suçlamalarını ortadan kaldırmak için çözüm doğrultusunda yapıcı bir tavır geliştirmiştir. 1 Mayıs 2004 itibariyle Kıbrıs AB üyesi olmuş ancak bölünmüş Ada’nın her iki yakasında küreselleşme değil “ulusal sorun” siyasette başat rol oynamaya devam etmiştir. “Kıbrıslı çözüm” için müzakere sürecinin yeniden başlamasını ve 2004’te heba edilen momentumun üzerinden çok geçmeden bir hisa ile bu sorunun ortadan kalkmasını öngören Kıbrıslı Türkler sükutu hayale uğramıştır.

Türkiye, bölgemizde küreselleşmeyi kavramış, iddia sahibi bir ülke konumuna erişmiş olmanın verdiği cesaretle, kucağında kalan “alt yönetimindeki” haklı refah beklentisinden ötürü giderek artan maliyetlerini belli bir seviyede tutmak ve burada şartlar elverdiğince nefes alıp verebilecek bir ekonomik yapılanmayı mümkün kılmak için düğmeye basmış, “Kıbrıs’ın kuzeyi çözüm olmadan da küreselleşmenin ilkelerine göre yeniden düzenlenebilir” mesajını net olarak vermek adına AB vizyonu ile özdeş Büyükelçi Kaya Türkmen’in yerine, 19 Şubat 2011’de, Planlama Uzmanı Halil İbrahim Akça’yı Büyükelçi olarak atamıştır.

Dünya ve bölgemiz, siyasi türbülanslar ve bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişmesiyle bir devinim içerisindedir. 1985, 1990, 1991, 2004 ve 2011’i eğrisiyle doğrusuyla değerlendirebiliriz ancak tüm bu bizim dışımızda hatta bazen bize rağmen yaşananlar, bizim varoluş için yapmamız gerekenleri de belirleyen tarihsel etkenler olarak karşımızda durmaktadır.

Verili koşullarda küreselleşme ekseninde şekillenen yeni bir zihniyeti entelektüel dünyamızda hakim kılarak yeniden yapılanmayı hemen gerçekleştirmek durumunda olduğumuz tarihsel bir süreçten geçmekteyiz. İçte siyasetin geneline dair gelişen hoşnutsuzluk işte bu ihtiyaçtan kaynaklanmaktadır.

Halen yaşamakta olduğumuz devinimlerle halkımız 2004 devrimi ile de uyumlu bir senteze ulaşacak, “çözüme hazırlanmak” adına, çevremizdeki değişim dinamiğinin Kıbrıslılaşmasını sağlayacak bir siyasi irade ile yoluna devam edecektir. Muhtemelen 2013 veya 2014’te gerçekleşecek seçimin sonuçları, burada bir halkın yaşadığını ve kendi iradesiyle kendi değişimini siyasallaştırabilecek birikimlere sahip olduğunu tüm dünyaya ilan etmiş olacaktır. Bunun için gerekli ideolojik altyapı ve donanım Kıbrıs Türk solunda mevcuttur ancak değişime karşı savunmacı refleksler geliştirmeyi marifet sayan bir anlayışla bunu başarmamız mümkün görünmemektedir.

Değişimin kurgulayıcısı, lideri ve yöneticisi olmayı öngören bir siyasi vizyon gerekmektedir ki uzaktan kumanda ile yaşanan değişimlerden doğan aksaklıkların önüne geçebilelim. Bu da ancak ve ancak kendi irademizle kamumuzda verimliliği esas alıp gelir-gider dengesini hedefleyerek ve sürdürülebilir bir ekonomi için yapılabileceklere yoğunlaşarak sağlayabileceğimiz bir hadisedir.

Eğer niyet her daim (savaşta bile) konjonktürü doğru okuyarak barış, demokrasi ve sosyal adalet ideallerine hizmet etmek ve bayrağı yeni nesillere sağ salim teslim etmekse, bugün yapılması gereken, değişimi konuşmak ve onu halka mal etmektir!

6 Ağustos 2012, Yenidüzen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s