Bulutoğluları kendi biliyor mu?

İrsen Küçük ile Türkiye Başbakanı Erdoğan’ın LTB’yi konuştukları, Erdoğan’ın Ziraat Bankası’na borçların uzun vadeli yeniden yapılandırılması için talimat verdiği kamuoyunun bilgisindedir. Hazırlanan yol haritasına göre öncelikle belediyenin kamu dışındaki borçlarının HESAPLANMASI, devlete olan borçların BELİRLENMESİ, personel sayısının azaltılması ve ihtiyaç fazlası araçların satılması, gelir ve giderlerin sürdürülebilir seviyeye ulaşması şartına bağlı olarak belediyenin borçlarının banka tarafından kapatılması, bu uzun vadeli kredinin geri ödemesi için ise belediyeye yapılan devlet katkısının kullanılması öngörülüyor.

Oluşturulan koşullu yol haritasından da anlaşılabileceği üzere belediyenin borçlarına dair ciddi belirsizlikler, yönetim zaafiyetleri, yasadışı istihdamlar ve yersiz harcamalar söz konusudur. Zaten Sayıştay raporlarında da pek çok somut tespit yapılmakta, yargı süreciyle birlikte bilhassa ihalelerle ilgili yeni bulguların ortaya çıkabileceği konuşulmaktadır.

Akla gelen ilk soru şudur:

Sayıştay raporları ile aklandığını iddia eden yani hali hazırda tespit edilen aksaklıkları reddederek özeleştiri kapılarını kapatan bir Belediye Başkanı görevde iken böylesi koşullara bağlı, teknik ve aynı zamanda siyasi irade gerektiren bir süreç nasıl kotarılacaktır?

Dahası da vardır. Bu krizi ve yaşanmakta olan süreci hem siyasette hem de toplumsal yaşamın her alanında değişim ve dönüşüm için bir fırsata dönüştürebilmemiz gerekmektedir. Daha önce İskan’da yaşandığı gibi birilerinin günah keçisi ilan edilmesi ve sonrasında eski düzenin sürdürülmesi riskini bu kez savuşturabilmeliyiz.

Keşke tek sorunumuz Lefkoşa’da yaptığımız yanlış seçim olsaydı. Belediye Başkanı’nın devre dışı bırakılacağı ve doğrudan Başbakanlık makamının yürüteceği bir operasyon da beklenen neticeyi doğurmayacaktır. Kök sorun, siyasetin ele alınış biçimidir. Örneğin Kıbrıs’a gelecek suyu etkin ve verimli bir biçimde kullanabilmemiz için bir yol haritası çerçevesinde altyapıdan suyun yönetimine kadar çeşitli alanlarda atılacak adımları projelendirmesi beklenirken mevcut iktidarın taş üstüne taş koymadan meseleyi bir övünme ve kurultay malzemesi olarak ele alması düşündürücü değil midir? Aynı konuyu farklı açıdan bir demagoji vesilesi olarak ele alanlar da olabilir ki bu da yanlıştır.

Buzdağının altında, çağın gerisinde kalan zihniyet dünyamız yatmakta, muhafazakâr odakların belirlediği dar kalıpları aşabilmek için sürekli bir sinir harbiyle baş etmek zorunda kalmaktayız. Aleyhinde konuşanlara hadlerini bildirmekten söz eden, halka ve bireylere hakaretler yağdıran, sağı solu tehdit eden bir anlayışa mahkum edilmiş olan LTB’yi bu bütünlüklü bakış açısıyla ele alamaz ve kuru gürültüye pabuç bırakırsak, ülke siyasetinin işlevsizleşmesi ve toplumumuzun kendi topraklarımızda artan düzeylerde edilgenliğe hapsolması kaderimiz olacaktır.

“Borçlarla ilgili bilgisi olmayanlar konuşmasın” diyen Bulutoğluları borçların tespitini de içeren yol haritası uygulandığı takdirde başına gelecekleri çok iyi bilmektedir. Bu konudaki teknik çalışmaların da O ve O’nu koruyan UBP iktidarının ucuz siyasi manipülasyonları nedeniyle sağlıklı yürütülmediği görülmektedir.

Kamuoyu önünde yaşanan kısır polemiklerin hiçbir toplumsal fayda doğurmayacağı da bilinmelidir. Bu süreçte en büyük zararı gören Lefkoşa halkı ve yatırımlarına ilişkin aksaklıklar sona erinceye kadar süresiz grev kararı almış bulunan çalışanlardır. O halde uluslararası tanınmışlığı olan tek resmi kurumumuza SAHİP ÇIKMAK adına verili koşullarda ortaya bir kapasite koymamız ve siyasal irade sergilememiz gerekiyor. Bilgi toplumu değerleriyle barışık olmayan UBP ve Bulutoğluları, toplumun farklı kesimlerini çağdaş normlar ortak paydasında buluşturamıyorlar. Bu meziyetlere sahip bir toplumsal güç etrafında kenetlenip demokratik teamüller çerçevesinde erken seçimi zorlamazsak kaos daha da derinleşecek ve bir noktada hayat insanımıza, “Varsın bu sorun çözülsün de gerekirse siyasal irademizi de yitirelim” dedirtecektir…

15 Ekim 2012, YeniDüzen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s