Belediyeler zorda…

LTB Başkanı Mehmet Harmancı günlük çalışmalarına ilişkin 10 Temmuz 2014 01:15’te sosyal medyada şöyle bir bilgi paylaştı:

“… ardından Cumhurbaşkanı ile görüşmemiz oldu, sürdürülen müzakere süreci içerisinde Lefkoşa’nın alabileceği rolü konuştuk ayrıca faiz affı yasasına ilişkin kendine herhangi bir yasa gelmediğini öğrendik”.

Bu paylaşım iki olumsuzluk içeriyor:

1) LTB Başkanı, doğrudan konunun muhatabı olması nedeniyle olsa gerek, Sayın Cumhurbaşkanı’nın mutlak doğruyu söylediğini ima eden bir paylaşımda bulundu. Başkanlığa aday olurken ve seçim sürecinde belli ki belediyenin nasıl düzlüğe çıkarılacağına ilişkin çalışmalardan haberdar olmadığı ve büyük ihtimalle ya kazanabileceğini aklından geçirmediği veyahut da meseleyi “kazanalım da sonra bakarız” şeklinde ele aldığı ortaya çıktı. Hayırlısı…

2) Derviş Eroğlu da çeşitli siyasi / kişisel seçim hesaplarıyla Cumhuriyet Meclisi’ne iade ettiği yasanın içeriğinden haberdar değildir ya da kör gözüm parmağına yanlış bilgi paylaşımında bulunmaktadır.

Cumhurbaşkanı tarafından Cumhuriyet Meclisi’ne iade edilen Bilançoların Güncellenmesi ve Tahsilâtın Hızlandırılması Yasasının 4’üncü maddesi şöyledir:

“Belediyeler, Yasa kapsamına alınarak kendi meclislerinde alacakları kararla bu yasada öngörülen taşınmaz mal vergisi, resim, harç, para cezası ve herhangi bir nedenden doğan diğer kamu alacakları için bu yasada öngörülen 8’inci madde kurallarını uygulayabilirler”.

Bu durumda;

8 (1)’e göre, yukarıda belirtilen borçların tamamını ödeyenlerin birikmiş ceza ve gecikme zamlarının tümünün tahsilinden vazgeçilir.

8(2)’ye göre, yukarıda belirtilen borçların tamamını 6 (altı) aylık eşit taksitlerle ve gecikme zammının da %10’unu ödeyenlerin ödeyecekleri cezaların tamamı ile gecikme zamlarının %90’ı silinir.

8(3)’e göre yukarıda belirtilen borçların tamamını12 (on iki) aylık eşit taksitlerle ve gecikme zammının %25 (yüzde yirmi beş)’ini ödeyenlerin ödeyecekleri cezaların tamamı ile gecikme zamlarının %75’i silinir.

Özetle, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, diğer kamu alacaklarının yanı sıra çok zor durumda olan belediyelerin alacakları ile ilgili tahsilâtların hızlandırılmasını da engelleyerek, uzun zamandır söz konusu yasa değişikliğini bekleyen belediyeleri de büyük zarara uğratmıştır.

İlaveten, Komite üyesi DP’li milletvekillerinin “üzerinde çalışacağız” diyerek oyaladıkları ve Komite’de görüşülmesini engelledikleri Kamu Alacaklarının Tahsili Usulü Yasası’nın değiştirilen 44’üncü maddesi de belediyelerin vadesinde tahsil edemedikleri vergi, resim, harç vb alacaklarına uygulayacakları gecikme zammı oranlarını %1 oranında indirmeyi hedeflemekteydi. Ayrıca bu Yasa kapsamında Belediyelerin devlete olan kamu borçları için de bu oran %1 düşürülecekti (sosyal sigortalar ve ihtiyat sandığı borçları hariç). Bu da belediyelerin alacakları ve borçları ile ilgili pozitif düzenlemeleri engelleyen bir başka unsur oldu.

Özetle, belediyeler zordadır ve bu durum birilerinin umurunda bile değildir. Üstelik o birileri 2010’da da 2014’te de cumhurbaşkanlığı seçimlerine dönük hesaplarını mali ve idari yönden sürdürülebilir yerel yönetimlere kavuşmamızın önemi hilafına yaptı ve yapmaktadır!

14 Temmuz 2014, YeniDüzen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s