Sayın Ertan Berksu’nun yazısı ve LHA’nın haberi…

Birkaç gündür Emekliler Eşgüdüm Komitesi’nden Sayın Ertan Berksu’nun kamudan emekli memurlara yapılan kesintinin iadesine ilişkin bir yazısı çeşitli gazetelerde yer almaktadır. Sayın Berksu yazısında, Sayın Ömer Kalyoncu’nun ve benim Maliye Bakanı olarak iade yönünde müspet görüşümüze atıfta bulunmakta ve mevcut hükümeti mazeret üretmek yerine gereğini yapmaya davet etmektedir.

Söz konusu yazı LHA (Lefkoşa Haber Ajansı) tarafından haberleştirilirken yazıya istinaden bizlerin ‘laf ebeliği’ yapmakla suçlandığımız şeklinde bir giriş paragrafına yer verilmiş ve haber tüm gazetelerde bu şekilde yer bulmuştur. Eğer bu suçlama Sayın Berksu’nun yazısında yer verdiği bir ifadesi olsaydı, elbette içeriğine katılmamakla birlikte buna saygı duymamız gerekecekti. Ancak yazıda böylesi bir suçlama yer almadığı halde LHA tarafından yazının bu şekilde haberleştirilmesi basın etiği ile ne derece bağdaşmaktadır?

Emekliler Eşgüdüm Komitesi ile yaptığımız görüşmelerde bizim açımızdan 2015 yılında alınan Mahkeme kararının sorgulanamayacağı, 2016 yılı içerisinde bu ödemenin gerçekleştirileceği kendilerine ifade edilmişti. Aynı görüşmede ülkenin mali tablosu da etraflıca değerlendirilmiş ve söz konusu Mahkeme kararını zil takıp oynayarak uygulamayacağımız üzerinde de durulmuştu.

Hükümeti ve ilgili bakanlıkları konuyu Mahkeme kararına rağmen siyasi düzeyde kararlaştırılması gereken bir husus gibi ele almaktan vazgeçmeye ve devlet ciddiyetinin gereğini yerine getirmeye davet ederim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s