Eski Eserler (Değişiklik) Yasa Tasarıları hakkında açıklama…

Eski Eserler Yasası’na ilişkin kısa süre içerisinde iki farklı değişiklik yasa tasarısının gündeme gelmiş olmasının ciddi kafa karışıklığına sebebiyet verdiğini gözlemlemekteyim.

Söz konusu yasaya ilişkin iki farklı tasarının birincisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nde görüşülmüş, ikincisi ise İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi’nde halen görüşülmektedir.

İki farklı Eski Eserler (Değişiklik) Yasa Tasarısı’ndan birincisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nde oybirliği ile Genel Kurula sevk edilmiş ve onaylanarak Cumhurbaşkanı’nın onayına sunulmuştur.

Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nin Genel Kurula sevk ettiği ve Genel Kurul’da onaylanan tasarı, esas yasaya yeni 20A maddesinin eklenmesi suretiyle eski eserlere ilişkin gelirlerin (Müze ve ören yerlerine giriş ücretleri, vb.) Devlet Gelirler Bütçesine gelir olarak yatırılmasını sağlayacaktır.

Böylelikle, kamu gelirlerinin toplanmasında önemli görevler üstlenen örneğin Gelir ve Vergi Dairesi, Gümrük ve Rüsumat Dairesi, Motorlu Araç Mukayyitliği ve benzeri kamu kurumları gibi Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’nin gelirleri de Devlet Gelirler Bütçesine kaydedilecek olup tüm diğer gelir getirici kamu kurumlarında olduğu gibi söz konusu dairenin de harcamaları yıllık kamu bütçesinden karşılanacaktır.

Bu düzenleme KKTC’nin mali yapısını güçlendirmekle ilgili tamamen teknik bir düzenlemedir ve hiçbir biçimde ilgili alandaki harcamaları kısıtlayıcı herhangi bir yönü de bulunmamaktadır. 2014 yılında buna benzer farklı kamu kurumlarına bağlı fonların tasfiyesine ilişkin düzenlemeler içeren 8 farklı yasa meclisten geçirilmiş ve aradan geçen 3 yıllık sürede hiçbir biçimde ilgili kamu kurumlarının cari harcamalarında bir sorunla karşılaşılmamıştır. Bir başka ifadeyle, bu uygulama eski eserlere dönük duyarlılıktan yoksun bir uygulama olmayıp tam aksine halk adına her yıl kamu bütçesini görüşen ve onaylanan KKTC Cumhuriyet Meclisi’ne ilgili alanda fon tartışmalarına takılmaksızın kamu bütçesinden ihtiyaçlar doğrultusunda gerekli bütçeyi ayırabilme imkânı sağlamıştır*.

Diğer yandan, 22 Şubat 2017 tarihinde Bakanlar Kurulu tarafından aynı isme sahip (Eski Eserler Değişiklik Yasa Tasarısı) Meclise sevk edilen bir başka yasa tasarısı daha vardır ve bu tasarı halen İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi’nde görüşülmektedir.

Bu tasarı ile hükümet yasanın 42. maddesini değiştirmek suretiyle Anıtlar Yüksek Kurulu üyelerinin siyasi atama ile belirlenmesini öngörmektedir. KTMMOB Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası temsilcileriyle Belediyeler Birliği temsilcisinin, Anıtlar Yüksek Kurulu üyeliğinden çıkarılması hedeflenmektedir. Bu düzenleme ile hükümet tarihi ve kültürel varlıkları koruyan özerk yapıya sahip Anıtlar Yüksek Kurulu’nun yapısını değiştirerek son dönemde kamuoyunda sıkça tartışılan sit alanlarının özel kişi ve kurumlara kullandırılabilmesine ilişkin yasal zeminde yeni imkânlara erişme gayreti içerisindedir.

Sosyal medyada son günlerde iki farklı yasa tasarısını bilerek veya bilmeyerek aynı tasarıymış gibi ele alan ve Eski Eserler ve Müzeler Dairesinin gelirlerinin Devlet Gelirler Bütçesine kaydedilmesine onay veren CTP’nin sanki de Anıtlar Yüksek Kurulunun siyasileştirilmesine de onay verdiği şeklinde yanlış değerlendirmeler yapılmaktadır.

CTP, her iki yasa tasarısı görüşülürken de eski eserlere ilişkin duyarlılığı en temel prensip olarak değerlendirmiş ve bu konuda yanlış bir uygulamaya gidilmemesi açısından oldukça hassas bir yaklaşım içerisinde olmuştur, olmaya devam edecektir.

* Fonların tasfiyesi konusunda Meclis Genel Kurulunda yaptığım konuşma için tıklayınız.

Eski Eserler (Değişiklik) Yasa Tasarıları hakkında açıklama…” için bir yorum

  1. Birikim Bey, bu fondan gelen paranin butcede gerektigi gibi eski eserler icin ayrilacagini garanti edebilirmisiniz? Ya ileride olusacak bir hukumet bu parayi tamamen baska bir kaleme harcarsa (mesela mersedes almak icin?) Bunun garantisini nasil verebilirsiniz? Ayrica yazida belirttiginiz kurumlarin “cari harcamalari”nin cogunu calisan maaslari olusturmakta. Halbuki bahsi gecen fonun amaci tamamen baska alanlar icin harcama yapmaktir, ama bu fonu da merkez butceye kaydirararak “butce disiplini” altinda devletin hala hazirda yatirima ayir(a)madigi miktarlara yenisini ekliyorsunuz. Tebrikler!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s